Sídliště Nový Zábřeh bylo součástí jižního sektoru Ostravy. Navazovalo na předchozí etapu sídlištní výstavby na katastru Zábřehu, reprezentovanou Vzorným sídlištěm u Bělského lesa, které bylo v roce 1950 přejmenováno na Stalingrad. Na rozdíl od předchozí etapy byl Nový Zábřeh koncipován převážně jako panelové sídliště, vybudované jižně a západně od Bělského lesa, resp. Stalingradu.
Úvodní heslo stezky přibližuje urbanistické a architektonické pojetí sídliště. Následující hesla charakterizují školskou zástavbu, objekt občanské vybavenosti Kotva, sousední hotelový dům nebo objekt kina Luna. Tyto projekty vznikaly v průběhu 60. let ve Stavoprojektu Ostrava a podíleli se na nich architekti Jan Chválek, Bronislav Firla, Jiří Smejkal a další. Nejnovější příspěvek k architektonickému a urbanistickému utváření sídliště představuje kostel sv. Ducha od brněnského architekta Marka J. Štěpána. Zatímco samotné sídliště je příkladem pozdního internacionálního stylu s dílčími vlivy brutalismu, tento novodobý zásah v podobě sakrálního objektu reprezentuje architekturu nové recepce moderních forem. Reaguje na potřebu vytvořit v prostředí sídlištní architektury 60. let duchovní prostor, který na jedné straně reflektuje charakter okolního prostředí a na druhé straně vytváří soustředěný svět sám o sobě. Většina objektů sídliště v současnosti prochází stavebními úpravami, které zpravidla jen v omezené míře respektují jejich původní architektonické řešení. To se projevuje jak ve volbě materiálů, barevnosti a tvarového utváření, tak v přístupu k umělecké výzdobě. Tento problém se týká primárně utilitárních stavebních úprav Kotvy, ale i nedořešených zásahů do objektu kina Luna nebo chátrající budovy bývalého hotelového domu.
MSt






